TIPY NA VÝLET

V okolí je spoustu krásným míst na výlet ať již pěšky, na kole nebo autem. 

Za pyšnou princeznou - Panská skála- Varhany

9 km- 15 min. autem

Panská skála u Kamenického Šenova je nejstarším chráněným geologickým útvarem v Čechách (chráněna od r. 1933). Jedná se o unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5-6 bokého tvaru, které tu odkryla těžba čediče v 19. stol. Čedičové sloupy svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany. Pod skálou je v těžební jámě malé jezírko plněné dešťovou vodou. Skála byla využita jako kulisa při natáčení filmové pohádky Pyšná princezna v roce 1952. 

 

Sloup

18 km - 30 min autem

Sloup- Samotný hrad postavili pravděpodobně na počátku 14. století Ronovci a jeho prvním doloženým majitelem byl Čeněk z Lipé. Po roce 1330 hrad koupili jejich příbuzní Berkové z Dubé. V roce 1679 Sloupské panství včetně skály se zbytky hradu získal hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova a skalní suk věnoval poustevníkům. Poustevníci zde žili 102 let. V okolí Sloupu je spousta turistických stezek s krásnými místy- vyhlídka, lesní divadlo, Modlivý důl, přírodní koupaliště....

 

Česká Lípa

7 km- 10 min

Hrad Lipý byl založen rodem Ronovců koncem 13. století v údolí řeky Ploučnice. První písemná zmínka pochází z roku 1277, kdy se po hradě píše Čeněk z Lipé. Roku 1426 byl hrad a město dobit vojsky Jana Roháče z Dubé. Lipá poté slouží husitským vojskům jako nejsevernější základna k jejich výpadům do Lužice. V 16. století byl hrad přestavěn na zámek. Z hlavní zámecké budovy se zachovaly unikátní gotické sklepy druhé poloviny 14. Století.

Za městem je přírodní koupaliště Dubice. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do vody. Celá oblast leží při vstupu do údolí Pekla. Je zde minigolf, klouzačka, hřiště na volejbal,  v areálu je  wakeboarding a vodní lyžování. K dispozici jsou 2 vleky pro začátečníky s výškou lan 6m a 2 vleky pro pokročilé jezdce s výškou lan 9m.

zámek Zákupy

19 km - 30 min

Zákupský zámek sloužil v 19. století jako letní sídlo členů panovnické rodiny Habsburků. Dnes nabízí k prohlídce luxusně vyzdobené a bohatě zařízené místnosti, které v minulosti obývali císař Ferdinand Dobrotivý, císař František Josef I. či korunní princ Rudolf. K vidění je i zámecká kaple, v níž se oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este. 

Malý Bor - Stvolínky 

17 km - 25 min

Malý Bor leží kousek od Stvolínek, je to chatařská osada. Je tu několik rybníků, na jednom z nich-Dolanském rybníku je k vidění  jeden z umělých vodopádů a sochy Hastrmana a Panny. U Mlýnského rybníka je krásný, starý kamenný most. Je tu krásná procházka v jakémkoliv ročním období. Po turistické značce se dostanete až do Holan. Natáčel se zde film Hastrman.

Sklárna Ajeto- Lindava

22 km - 35 min

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa. Práci mistrů můžete shlédnout při exkurzi v Lindavě nebo ve sklářské restauraci Ajeto v Novém Boru. V areálu sklárny je neobyčejná sklářská krčma, kde je možné nasát starobylou, ryzí sklářskou atmosféru. Celý areál zahrnuje: SKLÁŘSKÁ HUŤ, BRUSÍRNA, FORMÁRNA, PRONÁJEM SKLÁŘSKÝCH KAPACIT, SKLÁŘSKÁ MOBILNÍ PEC. Využijte jedinečné příležitosti a prohlídněte si sklárnu se sklářskou hutí v Lindavě zblízka na vlastní oči. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvoří svůj první exkluzivní skleněný výrobek. Své zážitky poté můžete "vstřebat" u příjemného občerstvení ve stylové Sklářské krčmě Ajeto nacházející se přímo v areálu sklárny. 

zámek Ploskovice

37 km - 45 min

Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V. Habsburského.
Objevuje se v pohádkách, celovečerních filmech, seriálech, videoklipech, dokumentech a reklamách: Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna, Čertova nevěsta, Duch nad zlato, Nejlepší přítel.

Pekelné doly

23 km - 35 min

Pekelné doly představují největší pískovcové uměle vytvořené podzemí na našem území. Vzniklo v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel. Dnes v dolech sídlí motorkářský klub - motorky mohou vjet přímo do podzemí. V blízké jeskyni Pusté kostely se natáčela známá pohádka S čerty nejsou žerty. 

zámek Lemberk

33 km - 40 min

Původně gotický hrad byl vystavěn ve 40. letech 13. století Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, a mezi léty 1660-1680 upraven do současné raně barokní podoby. Od roku 1726 byl v držení Gallasů, později Clam-Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1945.

zřícenina Jestřebí

20 km - 25 min

Skalní hrad Jestřebí je poprvé spolehlivě zmiňován na začátku 15. století. Již v polovině 16. století je poprvé uváděn jako pustý. Roku 1623 jej získal Albrecht z Valdštejna a roku 1654 (stejně jako zámek Zahrádky) Jestřebí přechází do rukou rodu Kouniců, kterému patřilo až do roku 1936. Při zatím posledním velkém sesuvu v roce 2009 spadla podstatná část vyšší hradní skály včetně dochovaného zbytku cimbuří, tvořících do té doby typickou siluetu hradu. Dnes jsou z hradu na mohutném skalním suku zachovány malé zbytky zdiva a schodiště na nižší vyhlídkovou plošinu, odkud je pěkný výhled do okolí. Vstup je na vlastní nebezpečí. Zřícenina je chráněna od roku 1958 jako kulturní památka.

hrad Grabštejn

45 km - 50 min

Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Prohlídka seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících na hradě od 16. do počátku 20. století. Klenotem II. okruhu je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století.

Vlhošť

25 km - 35 min

Rezervace Vlhošť byla vyhlášena v roce 1998. Vlhošť je výrazný neovulkanický kopec v okrese Česká Lípa. Přírodní rezervace Vlhošť se rozkládá na vrcholech a na části svahů, je nejvyšším kopcem Polomených hor a je ve správě CHKO Kokořínsko. Hora je tvořená znělcem, který pronikl před 31 milióny lety okolním pískovcem. Udávaná výška je 614,1 m n. m. Je zde spousta turistických cest s krásnými vyhlídkami a několika tábořišti.

Liberec - Ještěd, ZOO a Botanická zahrada

57 km - 50 min


Bezděz

37 km - 45 min

Bezděz je zřícenina raně gotického hradu, který nechal postavit Přemysl Otakar II. a jde o jeho nejlépe dochovaný hrad. Je známý tím, že zde byl vězněn pozdější král Václav II. se svou matkou. Roku 1642 byl dobyt Švédy, později byl v majetku Valdštejnů, nyní je majetkem státu. 

Syslí louka Radouč- Mladá Boleslav

54 km - 1hod.

Zajeďte se podívat na roztomilé syslíky na okraji Mladé Boleslavi. Děti budou zcela jistě nadšeny.

Želízy - Čertovy hlavy

47 km - 50 min

Do pískovcového masivu zde sochař Václav Levý v letech 1841 - 1846 vytesal reliéfy dvou obřích čertovských hlav. Skalní reliéfy jsou vysoké kolem 9 metrů. Čertovy hlavy leží na modře značeném okruhu Liběchov-Želízy-Tupadly, na němž se nacházejí i další sochařské výtvory Václava Levého - Harfenice, Had, jeskyně Klácelka aj.

Kokořínsko - hrad, Kokořínské pokličky

47 km - 55 min

Původní hrad byl založen po roce 1320 pravděpodobně pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. V následujícím století jej pobořili husité, ale byl obnoven. Dnešní podobu hrad získal v roce 1918 díky rozsáhlé rekonstrukci Jana Špačka.Dnes zde spatříte mohutnou válcovou věž, která se svojí výškou 38 metrů tvoří dominantu hradu a je z ní hezký výhled do okolí. 

Kokořínské pokličky jsou pískovcový útvar připomínající houby. Vznikly pozvolným selektivním zvětráváním pískovce. Nejmohutnější Poklička dosahuje výšky 12 m, klobouk je široký 6 m.

Helfenburk a Kapličky Kalvárie na Ostrém - Úštěk

27 km - 35 min

Helfenburk u Úštěka (též Hrádek) je zřícenina hradu ze 14. století vzdálená asi 3 km od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR. 

Poutní areál, jehož počátky sahají do let 1704-1707 nechal vystavět pan Václav Růžička, hejtman zdejšího jezuitského panství se sídlem v Liběšicích. Přístupovou cestu k hoře lemují již od vsi Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a klasicismu.